Asus OLED

Nová dimenze pro vaše oči

Notebooky značky ASUS s OLED displeji disponují těmi nejlepšími vlastnostmi své třídy. Dokonalé a realistické zobrazení barev vytváří profesionální obraz, který lze využít pro kreativní práci profesionálů z oblastí grafického designu nebo střihu videa. Neméně důležitým faktem je i vědecky prokázaná škodlivost modrého světla vyzařujícího z displejů. ASUS OLED displeje snižují škodlivost až o 70% ve srovnání s běžnými LCD displeji. Modré světlo v OLED noteboocích, tzv. bluelight, je tak šetrnější k očím, snižuje riziko poškození sítnice a má přímý dopad na zdravější spánek a regeneraci.

5 důvodů, proč využít OLED displej

Jak OLED technologii vidí média

Na problematiku modrého světla je možné nahlížet z různých úhlů. Věříme, že zdravotní hledisko je důležitým faktorem, který při výběru nového notebooku sehrává roli společně s náročnými požadavky od profesionálních tvůrců obsahu. Rok 2020 s sebou přinesl značný nárok na zlepšení kvality pracovního prostoru v domácím prostředí. Ať už jde o správně nastavenou pracovní židli a stůl, či správné osvětlení během pracovního dne, celým cyklem nás provázejí technologie vyzařující světlo i v době, kdy už slunce dávno zapadlo. V takovém prostředí OLED displej přináší různé výhody, které mapovala média jak v Česku, tak i na Slovensku.

NAPSALI O NÁS

Hynek Medřický

CEO Vitae Light, světelný expert

ASUS děkuje Hynku Medřickému, který se stal konzultantem kampaně o OLED displejích a jejich výhodách pro lidský organismus. Hynek Medřický je českým badatelem, ochráncem přírody a vynálezcem prokognitivního osvětlení Spectrasol a biodynamické žárovky Vitae. Osobní i profesionální život zasvětil zlepšování povědomí o zdravém svícení a jeho vlivu na lidský organismus. O jeho práci si můžete přečíst na webových stránkách.

Chraňte vaše oči

70% snížení modrého záření zajišťuje lepší šetrnost k očím

Jak je všeobecně známo, modré světlo namáhá oči a narušuje kvalitu spánku. Displeje typu OLED obsahují speciální organické sloučeniny vyzařující světlo, které na OLED displejích notebooků značky ASUS snižují míru škodlivého modrého světla1 o 70% a disponují certifikací od společností TÜV Rheinland i SGS. Důležitějším je však fakt, že na rozdíl od běžných filtrů nedochází po posunu spektra ke zhoršení přesnosti zobrazovaných barev.

70%Potlačení modrého světla1

Vlnová délka škodlivého modrého světlaVystavení při sledování OLED displeje (6,5%)Vystavení při sledování LCD displeje (21,5%)OLED displeje s menší mírou škodlivého modrého světla
Chraňte vaše oči

Šetrnost k očím je zvláště důležitá u dětí

Vzhledem k tomu, že dětské oko není zcela vyvinuté, škodlivé modré světlo do nich může pronikat snáze kvůli průsvitnější čočce i rohovce a způsobovat předčasné stárnutí sítnice. Výzkum2 prokázal, že do očí pětiletého dítěte prochází přibližně 60% záření z modrého světla přes sítnici, zatímco u šedesátiletého dospělého je tato hodnota pouze okolo 20%. OLED displeje v produktech značky ASUS produkují výrazně menší míru modrého světla a jsou tak šetrnější k dětským očím.

Průsvitnost čočky u modrého světlaVlnová délka (nm)Škodlivé modré světlo5 leté dítě60 letý člověk

Zdroj: Lakeside Vision Center (2018)
https://www.essilorpro.com/content/dam/essilor-redesign/product-resources/crizal/Blue-Light-Roundtable_White-Paper.pdf

Zobrazení barev na profesionální úrovni

Vykreslení obrazu na noteboocích značky ASUS s OLED displeji je výjimečně podrobné a realistické. Může se pochlubit 100% pokrytím barevného gamutu DCI-P3, který se běžně využívá v kinematografii. Proto jsou barvy na displeji syté a živější. Výborně se tak hodí pro práci na projektech, při kterých na sytosti barev záleží. Zároveň zlepšuje zobrazení jakéhokoliv obsahu na displeji.

100%pokrytí barevného gamutu DCI-P3

133%pokrytí barevného gamutu sRGB

Kinematografickýstandard

Objevte rozdíl mezi OLED displejem a klasickým LCD displejem posunutím zleva doprava.

Image two
Image one

Dokonale přesné barvy

Grafičtí designéři, tvůrci obsahu i pracovníci v marketingu diskutují a rozhodují o důležitých barvách každý den. OLED displeje s certifikací PANTONE® zajišťují přesnost barev, které na obrazovce reálně uvidíte - barvy na displeji budou vypadat stejně jako ve skutečnosti.

Displeje OLED s vyšším zdánlivým jasem

Notebooky značky ASUS s OLED displeji mohou zobrazovat barvy stejně dobře při jakémkoliv nastavení jasu, takže můžete libovolně upravit jas obrazovky dle vašeho pracovního prostředí a přitom si stále vychutnávat výjimečně živé barvy. Například v obývacím pokoji, kde intenzita osvětlení dosahuje většinou hodnoty kolem 100 luxů, potřebujete na OLED displeji pouze 177 nitů jasu při zobrazení stejně jasného obrazu, jako na LCD displeji s jasem 400 nitů. Menší potřeba vysokého jasu na OLED displejích vede zároveň k nižší míře vyzařování škodlivého modrého světla1.

LCDOLED400 nitů152 nitů177 nitů303 nitů305 nitů

Prostředí(Intenzita osvětlení)

Temná místnost(0 lx)

Obývák(100 luxů)

Kancelář(500 luxů)

Ateliér(1 000 luxů)

* Porovnání potřebného jasu na zobrazení stejných barev s jasem 400 nitů na OLED a LCD displejích.

Objevte rozdíl mezi OLED displejem a klasickým LCD displejem posunutím zleva doprava.

Image two
Image one

Skutečně černá barva: Objevte dosud skryté detaily

Notebooky značky ASUS s OLED displeji zobrazují černou barvu dokonale. Pixely se na OLED displejích skládají ze tří subpixelů a každý z nich se sám rozsvěcuje. Displej s rozlišením Full HD (1920 x 1080) obsahuje 2 073 600 pixelů, které se skládají z 6 220 800 samostatně rozsvícených subpixelů. To je téměř nesrovnatelná hodnota oproti několika desítkám LED diod v LCD displejích s Full HD rozlišením. Při zobrazování černé barvy na OLED displeji se pixel jednoduše vypne a vytvoří tak tu nejtmavší černou barvu. Proto je obraz ostrý a jasný i v nejtemnějších detailech. Sami budete překvapeni, kolik nových detailů si všimnete ve svých oblíbených filmech a seriálech.

1 000 000:1kontrastní poměr

500 nitůmaximální jas

0,0005 nitůskutečně černá barva

Objevte rozdíl mezi OLED displejem a klasickým LCD displejem posunutím zleva doprava.

Image two
Image one

Nejrychlejší odezva zobrazení plynulého obrazu v akčních scénách

OLED displeje v noteboocích ASUS disponují 50x rychlejší3 dobou odezvy oproti průměrným notebookům s LCD displeji. S hodnotou 0,2 ms jde o vůbec nejrychlejší čas odezvy v jakémkoliv notebooku. Většina LCD displejů v noteboocích má ve skutečnosti dobu odezvy mezi 10 a 25 ms. Rychlejší odezva tak zajišťuje plynulost při akčních scénách a nízkou latenci při hraní. Zahrnuje však také maličkosti v podobě posouvání textu bez rozmazání.

0,2 msextrémní odezva

50xrychlejší doba odezvy3

bez 0,2ms extrémní odezvy

s 0,2ms extrémní odezvou

  1. Ve srovnání s průměrnými LCD displeji na trhu, měření energie vyzařování modrého světla probíhalo v rozmezí vlnových délek 415 - 455 nm.
  2. Viz: https://www.essilorpro.com/content/dam/essilor-redesign/product-resources/crizal/Blue-Light-Roundtable_White-Paper.pdf
  3. Ve srovnání s průměrným LCD displejem v notebooku. Průměrný LCD displej má 10ms dobu odezvy.